Przejdź do treści
Suszec 2
Przejdź do stopki

Menu

Aktualności

Treść

W dniu 11 września 2023 r. w Sali Posiedzeń Urzędu Gminy Suszec odbyło się pierwsze posiedzenie nowego Zespołu Interdyscyplinarnego w Suszcu powołanego zarządzeniem Wójta Gminy Suszec. Zmiana ta podyktowana jest wejściem w życie znowelizowanych zapisów ustawy o przeciwdziałaniu przemocy domowej oraz niektórych innych ustaw.

 

 Zespół Interdyscyplinarny w Suszcu działa na podstawie:

1.                  Ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu przemocy domowej (j.t. Dz.U. z 2021, poz. 1249 ze zm.).

2.                  Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 6 września 2023 r. w sprawie procedury "Niebieskie Karty" oraz wzorów formularzy "Niebieska Karta" (j.t. Dz. U. z 2023, poz. 1870).

3.                  Uchwały Rady Gminy Nr LVIII/535/2023 z dnia 27 lipca 2023 r. w sprawie trybu i sposobu powoływania oraz odwoływania członków Zespołu Interdyscyplinarnego w Suszcu.

4.                  Zarządzenia Wójta Gminy Suszec Nr GOPS-OR.020.1.3.23 z dnia 31.08.2023 r. w sprawie powołania członków Zespołu Interdyscyplinarnego w Suszcu.

5.                  Gminnego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie i Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie w Gminie Suszec na lata 2021– 2027.

6.                  Regulaminu Zespołu Interdyscyplinarnego w Suszcu przyjętego Uchwałą Zespołu Interdyscyplinarnego w Suszcu nr 3/2023 z dnia 11.09.2023 r.

 

Zespół Interdyscyplinarny to grupa przedstawicieli różnych instytucji, łącząca swoją wiedzę, umiejętności oraz możliwości jakie posiada instytucja, którą reprezentują podejmując współpracę i skoordynowane działania, mające na celu niesienie pomocy osobom krzywdzonym oraz przeciwdziałanie zjawisku przemocy domowej na terenie Gminy Suszec.

Zadaniem zespołu interdyscyplinarnego jest między innymi tworzenie warunków umożliwiających realizację zadań z zakresu przeciwdziałania przemocy domowej, integrowanie i koordynowanie działań przedstawicieli różnych instytucji oraz specjalistów w zakresie przeciwdziałania przemocy domowej, diagnozowanie problemu przemocy domowej na poziomie lokalnym, inicjowanie działań profilaktycznych, edukacyjnych i informacyjnych, inicjowanie działań w stosunku do osób doznających przemocy domowej i osób stosujących przemoc domową.

 

SKŁAD ZESPOŁU INTERDYSCYPLINARNEGO W SUSZCU:

1. Jakub Raczkiewicz - Dyrektor GZUW w Suszcu

2. Grażyna Prządka - Członek GKRPA w Suszcu

3. Tomasz Pala - Kurator Zawodowy ds. rodzinnych i nieletnich Sądu Rejonowego w Pszczynie

4. Rafał Chmiel - Kurator dla osób dorosłych Sądu Rejonowego w Pszczynie

5. mł. asp. Andrzej Kłakus - Dzielnicowy KPP w Pszczynie

6. mł. asp. Marcin Gamrot - Dzielnicowy KPP w Pszczynie

7. Artur Olechnowicz - Prokurator Prokuratury Rejonowej w Pszczynie

8. Irena Pająk - Pielęgniarka NZOZ REMEDIUM w Suszcu

9. Ewa Musiolik - Specjalista psychoterapii Śląska Fundacja "Błękitny Krzyż"

10. Jarosław Chmielniak - Inspektor ds. przeciwdziałania przemocy GOPS Suszec – Zastępca Przewodniczącej Zespołu Interdyscyplinarnego w Suszcu.

11. Zofia Lubeńczuk - Starszy pracownik socjalny GOPS Suszec – Przewodnicząca Zespołu Interdyscyplinarnego w Suszcu

 

W dalszej części spotkania odbyło się szkolenie na temat „Działalność Zespołu Interdyscyplinarnego oraz Grup Diagnostyczno – Pomocowych w myśl znowelizowanych przepisów prawa”, które przeprowadził Pan dr Michał Gluzek – Doktor nauk społecznych, certyfikowany superwizor pracy socjalnej, specjalista ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz wieloletni praktyk w obszarze przeciwdziałania przemocy i pracy z rodziną. Uczestniczyli w nim zarówno członkowie Zespołu Interdyscyplinarnego i Grup Diagnostyczno – Pomocowych w Suszcu jak również Dyrektorzy Placówek Oświatowych z terenu Gminy Suszec. Podczas szkolenia omówione zostały zadania i obowiązki Zespołu oraz Grup Diagnostyczno – Pomocowych, w myśl znowelizowanych przepisów prawa oraz zasady współpracy interdyscyplinarnej służb w zakresie przeciwdziałania przemocy domowej.

 

2143072